Adopcja psa to początek przyjaźni trwającej długie lata. Poniżej kilka rad dla przyszłych opiekunów:

Zmiana miejsca - to stres zarówno dla młodego jak i dorosłego psa. Zwierzę potrzebuje 48 godzin, żeby poznać teren i dwóch tygodni na aklimatyzację, dlatego w tym czasie potrzebuje głównie spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Nie planuj w tym czasie rodzinnych imprez, wyjazdów i przeprowadzki.

Po trzech dobach pies juz wie jakie są Twoje słabe strony! :) Ucz się jak z nim postępować mądrze, żebyście oboje byli zadowoleni. Polecamy książkę Jan Fennell "Zapomniany język psów".

W zależności od wieku karmimy psa 2-4 razy dziennie. Szczenięta jedzą 3-4 razy dziennie, juniory i dorosłe psy 2 razy dziennie, a seniory 3 razy dziennie. Dopasuj karmę do jego wieku, wielkości i potrzeb.

Na przyszłych opiekunów umowa adopcyjna nakłada obowiązek kastracji i sterylizacji w odpowiednim wieku.

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i psa - wyprowadzaj go na smyczy a puszczaj wolno tylko na zabezpieczonym terenie. Jeśli pies nie toleruje innych zwierząt na spacerach - zawieś mu przy smyczy żółtą wstążkę - to sygnał dla innych opiekunów, że Twój pies potrzebuje wiecej przestrzeni.

Sprzątaj kupy po swoim psie!

Psa odrobaczamy co 3-6 miesięcy, szczepimy raz w roku. W sezonie letnim nie zapominajmy o profilaktyce przeciw pchłom i kleszczom.